Başörtüsü ve evlilik üzerine

Ağustos 31, 2007 at 1:04 pm Yorum bırakın


Nihal Bengisu Karaca hanımefendi yazısında evlenemeyen kadınlar ve erkekler üzerine yorumlarını aktarmış. Birçoklarının aksine konuyu siyaset taraflarına çekmek yerine kapitalizmin önümüze koyduğu yaşam biçimi üzerine yoğunlaşmış. Belki sadece ben bir erkeğin, dindar olmasına rağmen maddi kaygılarla, çile çekmemiş ve maddi olarak imkanları elinden alınmamış başı açık bir bayanla evlenmeyi istediğini düşünememiştim.

Bizi yönlendirdikleri üzere başörtülülerin hep çağdışı olması gibi bir yorum nedeniyle erkeklerin iyice başörtülü kadınlardan-kızlardan soğuduğu gibi yüzeysel bir düşünceye saplanıp kaldığımı farkettim. Kapıldığım bu halden uyanışımla birlikte farkındalığımın yanetkisi olan burukluk bir süre devam etti. Bir erkek düşünün ki çok istediği halde sırf bu “bana para kazandırmaz” gibi adi bir mantıkla başörtülü bir kadınla evlenmek istemiyor. Hani şirket evliliği gibi bir laf ile evlilik kurumu yara almaktan kendini kurtaralı çok olmuştu da bu sefer bu kurum artık tamamen ticaretle içli dışlı hale geliverdi malesef.

Tabi evlilik kurumunu acıklı halinden daha acı olduğu kesin ki bir grup insan -daha önce yapılan bir benzetmeyle- öz vatanında artık iyice zenci muamelesi görmeye alışmak zorunda kalıyor. Dahası bu insanların -o amiyane tabirle- “para getirmeme” durumlarının sebebi de, kapitalist düzenin de desteği ile modern yobazların “laiklik elden gidiyor zırvaları” ile toplumdan soyutlanması. Çalışanlar da hemen her yerde ara eleman mantığında ve meslektaşlarından daha az bir ücretle çalışmak zorunda kalıyorlar.

Şimdi bu “laiklik elden gidiyor” çığırtkanlarının durumunu belli periyotlarla tekrar gözden geçirmekte fayda var. Zira başörtülü olup da tabir yerindeyse zehir gibi işi bilen başörtülü kızlar var ki sınıflamayı bir kenara bırakın insan yerine bile konmadıklarından, olazalara, alış-veriş merkezlerine giremediklerinden otomatikman bu çığırtkanların güçlü rakipleri olmaktan çıkıveriyorlar. “Korku”… Tarih boyu korkuyu hisseden ve kullanan insanoğlu bugün başörtülü insanlara duyulan korkuyu tuhaf ama acı bir şekilde hissediyor.

Evet, biz hala meselenin siyasi olduğunu düşünüp de “işin içinden çıkılmaz” damgası basmaya devam edebiliriz. Oysa laiklik, din ve bu eksende oluşturulan her tür mesele açıkca şuan ticaretin içinde katalizör veya inhibitör görevi görmekte. Zalim suçüstü yakalansa bile büyük ihtimal liberal dünyanın paragöz kodamanları büyük ihtimal şöyle bir bahane ortaya koyacaklardır: “İş icabı…”

İş icabı işsiz kalan, hakları elinden alınan birinci derecede başörtülü kadınlar, sonra bunlarla rabıtası en güçlü erkekler, sonra aileler, sonra toplum, sonra geleceğimiz vs hiç de hayra alamet bir görüntü ortaya koymuyor. Bütün bunların siyasi düşünceler uğruna değil de en adi haliyle para yüzünden olması da….kötü…pis…kafa karıştırıcı… düşündürücü…içi kaldıran, burkan….berbat ve hatta b.ktan birşey.

İnsanımızın kalitesinin düşüşünü farkedemiyor oluşumuzun sebi nedir peki? Bir sonraki aşama: bize içirilen zehri öğrenmek gerek.

Reklamlar

Entry filed under: Genel. Tags: , , , .

Kral öldü, yaşasın yeni kral (sezer gider gökler ağlar, gül gelir karlı dağlar) Yasaktan sonra wordpress.com’a bir de hack müdahalesi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Takvim

Ağustos 2007
P S Ç P C C P
« Tem   Eyl »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

İstatistik

  • 43,862 sayfa görüntüleme

%d blogcu bunu beğendi: