Adnan Hoca, vatan hainleri, nurculuk, said-i nursi, fethullah gülen, müritler, bacılar, tarikat …

Ağustos 21, 2007 at 8:54 am 6 yorum


WordPress.com‘un yasaklanmasıyla birlikte necip Türk milletinin aylık 12 milyon blog ziyaretini öğrenmiş olduk. Buna rağmen yasaklanmalarını bir türlü çözemeyen wordpress geliştiricilerine de buruk bir tebessüm gönderiyoruz.

WordPress.com’un kapanmasının ardındaki sebep Adnan Hoca olarak bilinen şahsın kendisi ve etrafındakilerle ilgili wordpress altındaki birçok ağır hakaret haber ve içeriği imiş. Şahsın avukatları defalarca kez wordpress yetkililerine bu içeriğin kaldırılmasını söylemişler, mektuplar yazmışlar, ricalarda bulunmuşlar ama hiçbiri sonuç vermeyince mahkeme kararı ile ulaşımı engellemek gibi bir noktaya getirmişler muvzuyu.

Başlık, arama motorları ile ilgili yazdığım uzun girdinin ilk bölümlerine atfedilecek kadar çöplük niteliği taşıyabilecek bir halde aslında. Neyle ilgil olduğu belirsiz bu başlığın işaret etmek istediği asıl noktaysa bu kelimelerin ne kadar da çok hit aldığı. Hem de ne tür yaklaşımlarla: baştan aşağı hakaret dolu bir içerik ile wordpress.com türkiye tarafında yayın yapmakta.

Bir taraftan bunların savunucuları yazıp dururken diğer tarafta da ağza alınmayacak hakaretler diziliyor ve bu böylece sürüp gidiyor. İşin tuhaf yanı ortaya çıkan bu iki uçlu tartışmanın içinde dahi bulunmayan insanların da artık bundan rahatsız olması.

Beni çileden çıkaran bu yasak olayının arkasındaki vatanhainleri.wordpress.com sayfası Adnan Hoca hakkında güya bütün gerçekleri ortaya koyan bir sayfa. İlkin bizim satılmış medyamız tarafından gündeme taşınan bu iddialar özetle şöyle:

Adnan hoca bir post modern bir şeyh, sosyete ahalisine hitap ediyor ve müthiş parası var. Cemaat içinde zengin ve yakışıklı erkekler cemaate kadın toplamakla sorumlu. Cazibeleri ile cemaate çektikleri bayanlar bayanlara özel birkaç aşamalı, ilerlemeli bir kadın müritlik sürecine giriyor. Bu süreçler boyunca ne kadar çok erkekle (cemaat üyesi erkekler)yatarsa o kadar yükseliyor yoksa diğeleri tarafından dışlanıyor. Tabi Adnan Hoca da en kaymağından bütün nimetlerinden faydalanıyor bu bayanlardan.

Şimdi  asıl dikkatinizi çekmek istediğim taraf şu ki; bütün bu bilgilerin sunumunda özellikle dikkat çekilmek istenen konu kadınlara olan aşağılık muamele ve hemen yanında duran bilgi bunların müslüman cemaatine ait olması durumu. Kafalara kazınmaya çalışılan şey korkunç.

Basit bir soru bütün bayanlara: siz önünüze gelen her erkekle yatmak için karşılığında ne isterdiniz?

Böylesi bir yaşamın getirisi ne olmalıdır ki gönül rahatlığı ile sürüp gidebilsin? Kim CENNET VAADİ için böyle birşeyi kabul eder ki kendi gözleriyle gördüğü ve bu dünyadaki kapılar çoğunu açan, gönüllerin çoğunda yatan para gibi bir unsur bile bunu yaptıramazken. Bırakın Türkiye’den insanların, Türk kültürü ile yetişmiş kadınların katılmasını, herhangi bir avrupa ülkesinden bile olduğunu söylenen böyle bir cemaatin ortaya çıkmasını bekleyemem.
Demek istediğim ben bu saçmalıklara inanmıyorum.
Bu tutarsız haline rağmen bütün ülkeyi ve milleti kurtarma güdüsü içinde Adnan Hoca hakkında ortaya dökmedik kirli çamaşır bırakmayan bu insanların karşılığında ne aldığını da anlamış değilim. Yani bütün bu olanlar doğru olsa bile neden çıkıp bütün tehlikeleri göze alıp(!) böylesi bir ifşaata gerek duyuyorlar ki. Sonuçta bu ülkede seks partileri de düzenleniyor, insalar da satılıyor, haysiyetleri kırılıyor, hakları da yeniyor. Bu namus bekçiliği aslında namus bekçilerine hakaret eden insanlara hiç yakışmadığı için de sinirlerim bozuluyor bu tür sitelerde.

İşaret edilene değil işaret edene de bakmak lazım ara sıra. Bütün bunlar doğru olsun bana n, iyi olmuş demiyorum tabii ki ama namuslu namussuzu oynayanlar da bir “Sana ne ulan!” diyesim geliyor bu ikiyüzlülüğü karşısında.

Diğer taraftan övenlerden de geçilmiyor tabi. Onların söylediği tamamen başka olduğu için oluşan kafa karışıklığı “Her ikisinin de…” diye terslenmesine sebep oluyor benim tarafımda.

Öven de söven de sadece övüyor veya sövüyor. Sebep yok, kanıt yok ve kendi söylediklerine müthiş bir iman var. Adam söylediğinin doğru olduğuna kendinden bile fazla emin. Söyledikleri de sanki ülkeyi, dünyayı kurtaracak sanki. “Ulan kim para veriyo size ya!…” diye bağırmamak içten değil. Onların zürgarına kapılıp kafası karışan ve boş tartışmalarda boğulan o kadar çok insan var ki.

Nurculuk dedikleri Bediüzzaman Said-i Nursi’nin Risale-i Nur eserlerinden ortaya çıkmış bir akım. Bunun teferruatını öğrenmenin en sağlam yolu Risale-i Nur okumak. Daha kestirme olması açısından; birçok kitaptan oluşan bu kitabın Sözler isimli eserini okuyarak bir görüş elde etmek layıkıyla mümkün. Yani Said-i Nursi’yi tanımak için blog sayfalarında gezmenizin bizi oyalayanlar dışında kimseye bir faydası yok. Okuyup da ak koyun kara koyun ortaya çıktığında halakafanız karışık olabilir çünkü bütün bu hummalı tartışma zaten bir kurgnun ürünü.

Fethullah Gülen denilen şahıs da Said-i Nursi’nin öğrencilerinden biri. Nur talebeleri bir sürü oldukları ve hepsi de Risale-i Nur okudukları için Said-i Nursi’nin liderliğini Fethullah Gülen’e verdiği söylentileri doğru değil. Sonuçta her nur talebesi gidip kendi cemaatini kurmakta özgür olduğu (ve gerçekte de böyle olduğu) için Said-i Nursi ve Fethullah Gülen arasında bir halef-selef ilişkisinin olduğunu düşünmek doğru değil. Bazıları Fethullah Gülen’in dinlerarası diyalog çalışmalarını beğenmediği (hatta lanet ettiği) için Said-i Nursi hakkında da kafasında boş olan yeri Fethullah Gülen hakkındaki bilgilerle dolduruyor ki bu da cahilce bir davranış.

Fethullah Gülen bir yazar olduğu için onu tanımanın da kolay yolları var. Gidip birçok kitabından birkaçını okuyarak aslında ne demek istediğini neye hizmet ettiğini çözebilirsiniz. Bir insan o kadar kitap yazıp da asıl hedefinin tam zıttı şeyler sunarak arkada başka bir hayat yaşamaz sanıyorum.

Fethullah Gülen cemaati diye bilinen kesimin de yanına bazılarını çekip de evde kalırken sorla sabah namazına kaldırdığı gibi durumlardan bahsediyorlar 🙂 Sadece gülüyorum, çünkü bu insalar zaten islamiyete hizmet etme hevesi içinde yapıyor bütün bunları. Kendi doğru bildiği yaşam buysa – yani islami bir yaşamsa- bu yaşama uygun olanı kabul ettirmesi, bunun için sizi kandırması (belki çok kaba oldu ama) da bir noktada kabul edilebilir olmalıdır. Tertemiz arkadaşına içki ve sigara teklif edenlerin, kıldığı namazla alay eden arkadaşların haberlerini yapmayan bu ülke bu kadar basit bir meseleyi herhalde işine gelmediği için böylesi tehlikeli bulduğu mecralarda değerlendirmeyi yeğliyor.

Bazı şeylerin anlaşılması için sadece biraz gayret ve düşünce ufku gerekiyor o kadar, dahası yanılma çaba gerektiriyor.

Reklamlar

Entry filed under: Genel. Tags: , , .

Arama motorları, google, hakia ve balık avı Yaşamla ölüm arasında bir günlük yazarı: Ömer Faruk Atmaca

6 Yorum Add your own

 • 1. meldacan  |  Haziran 19, 2008, 9:40 pm

  1. Atatürk’ün resmi bav tarikatının ne üstüne ne yanına yakışmıyor.Atatürk bu memleketi önce tarikatları kapatarak bu beyinlerden kurtarmış ve aydın beyinlerle yola çıkarak bize emanet etmiştir,ama gelinen noktaya bakın,çoculkarımızı,üniversite sıralarında avcı müridleriyle aşık edip kandırarak,ailelerinden koparılıp,gençliklerini söndürüp,izole bir hayat yaşatan,ailelere düşman edip,görüştürmeyen,sonrada(GATADAN ŞİZOFREN RAPORU OLAN) adnan hocaya sunulan kızlarımızın ,şantajlarla,tehditle,alıkonulduğu bilindiği halde,nerde bu memleketin savcıları,adnan hocanın avukatlarına yenik düşmüş durumdalar,bugün onlarca ağlayan anneler adalete sığınıyor diye annelere onlarca haksız,tutarsız hakaret davaları açarak adaleti meşgul ettikleri bilindiği halde ,adnan hoca tarikatınını davaları haksız uzatmalarla nerdeyse zamanaşımına uğruyor,illaki başınızamı gelmesi gerek,bugün davaları zamanaşımına uğratacak kadar uzatan savcıların, evlatları,torunlarıda,herkesin yakınını bu tarikata girmeye aday olduğunu unutmayın,BİRGÜN SİZLERDE EVLATLARINIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ.bütün dünyada örnekleri var tarikatlar istenirse bir günde kapatılabilir.KAPATIN,BU YARA BÜYÜMESİN,BAŞKA ANNELER AĞLAMASIN

  Cevapla
 • 2. ugur  |  Temmuz 22, 2008, 11:40 pm

  konuşşma len

  Cevapla
 • 3. bahar  |  Ekim 8, 2009, 3:21 am

  iste bu gibi psikopatlarin yuzunden Turkiye uzerinde basta usa olmak uzere herkes atini kosturmaya calisiyor.Bu Adnan hoca denen zavalli cia ajani ama o salak bunu kendi bile bilmiyor….Cok mutluyum ki cocuklarim Turkiyede buyumediler,insan katil olur…..

  Cevapla
 • 4. yeliz özgür  |  Kasım 8, 2009, 3:21 pm

  adnan hoca denen lanet deccal ın ta kendisidir kahru bela olsun def olsun gebersin inşallah.yüzünden bile pislik akıyor bakıldığnda hiçbir nurani alamet yok.birde yalakaları geçmiş burada alimlerle kıyaslama yapıyorlar.ben o adnan denen pezevenkin değil namaz tek kelime dua bildiğne bile inanmam.insanları manevi boşlukta bocalama evresinde olan kızları genç erkekleri ağına düşürüp menfaat yürüten bir pezevenk belasıyla gebersin sürünsün yüzü sürünsün

  Cevapla
 • 5. erdem  |  Haziran 28, 2010, 11:40 pm

  bir insani lanet etmek günah dir. ben tarikatlara karsiyim…din kardesleri yani müminler ayni camiye giremese, süleymanci, nurcu felan diye ayiriyorlarsa birbirlerini…ben dur derim ve bunun günah oldugunu kuran ile isbatlarim. almanya da mesela camiler allahin evinden cok poltika mescitlerine döndü. insanlar muhammed sav. ve kuran hakkin da konusacagina…said nursi yi konusuyor…böyle olmaz günahtir….biz müslümaniz birlik olucagimiza tarikatlara ayriliyoruz….kurani okuyup anliyan bunun yanlis oldugunu gayet iyi anlar ve görür…ama kuran daki gelecek hakkinda yazilanlara dikkat celkelim…kjiyamat kopmadan evvel müslümanlar yoldan cikmis olacaklar kendilerine müslüman dedikleri halde….surenin tam cevrisini yazmadim…bir zahmet okuyun ögrenin

  Cevapla
 • 6. el haktan yana  |  Ocak 31, 2011, 11:56 pm

  herkes pislik yapıyor doğru da bu adam Allah adını kullanıyor.mesele burda müslüman gecinen aptalların anlamadığı nokta bu..ayrıca islam birliği yapacaz diye deccal ler ile ittifakmı yapacaz ?

  mükemmel bir şeytan burda bir eleştri getir mantıklı gelirse o eksiğini örtbas eder yoluna devam eder..yani taktikleri anlatmayada gelmez…karakteri zayıf insanlar malesef kolay av onun için….Allah tüm insanlığı onun şerrinden korusun…Allah cümle insanlığı hidayet nasip eylesin…nefsi ve enaniyeti için mucadele edenleri de hem bu dunyada hem ahirette rezil rusva eylesin ….

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Takvim

Ağustos 2007
P S Ç P C C P
« Tem   Eyl »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

İstatistik

 • 43,862 sayfa görüntüleme

%d blogcu bunu beğendi: